Co je DASH dieta?

Hodnocení:     4,8 z 5, podle 51 hlasů.

zdravé jídlo rybyJedná se o dietu, kterou sestavili lékaři a vědci z amerického ministerstva zdravotnictví, aby zamezili razantnímu rozvoji hypertenze a také ji snížili přírodní cestou. Právě díky stravě mnoho lidí trápí vysoký tlak. Ve skutečnosti je viníkem nadměrný příjem soli, také cholesterolu a nasyceného tuku podle tvůrců toho zdravotního programu. Používá se zkratka DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), což se může přeložit jako dietní doporučení k zastavení hypertenze.

Při DASH dietě se omezuje příjem soli a živočišných tuků.
Zrovna v Česku se solí až třikrát více, než kolik je doporučované množství. A v této dietě se sůl stlačuje co nejvíce dolů a to až na 2,3 nebo dokonce 1,5 gramů za den. Toto množství je opravdu velmi malé, když si představíte, kolik solí obsahuje jen salám, pečivo nebo chipsy. Dané množství se vejde na polovinu kávové lžičky a v případě dolní hranice dokonce na čtvrtinu.

V tomto stravovacím plánu se také dbá na počet porcí za den, které by se měly skládat z přesně daných složek. O tom, kolik čeho by měl obsahovat váš jídelníček se dozvíte v následujícím článku.

dd

Během dne se nejvíce jedí obiloviny, zelenina a ovoce. V menším množství také nízkotučné mléčné výrobky, maso a ryby, semínka a luštěniny. Absolutně jsou nevhodné solené, tučné a sladké pokrmy. Jedná se tak o zdravé stravování, kde se omezuje sůl, tuky a cholesterol.

Správnou stravou se dá vyléčit vysoký tlak nebo jej alespoň snížit. Pokud trpíte vysokým tlakem, určitě vám lékař řekl, že byste měli omezit konzumaci soli, ale většinou se to nedaří dodržovat nebo se příjem soli zmenší jen o trošku, což se nemusí projevit.

Podívejte se na ukázkový jídelníček, jenž vychází z pravidel, která vytvořili američtí lékaři tady.

Stejně jako Američany, tak i Čechy kvůli slaným a tučným pokrmům trápí ve velké vysoký krevní tlak. Z tohoto poznatku vyplývá, že při omezení soli a tuků ve stravě se sníží i vysoký krevní tlak do normálu. Stačí se jen zdravě a správně stravovat, protože strava má vliv na mnoho onemocnění.