Vysoký krevní tlak a jak na něj

Hodnocení:     4,3 z 5, podle 58 hlasů.

tlakoměrNejčastější kardiovaskulární nemocí je bezpochyby hypertenze, často známější pod označením vysoký krevní tlak. V dospělosti se s ním léčí každý pátý člověk a to jsou jen ti, kteří se na něj léčí. Vzhledem k množství pacientů, které vysoký tlak trápí a příčinám vzniku se řadí k civilizačním chorobám. Jak je možné jej léčit? Dá se vyléčit i bez léků? Zjistěte bližší informace, ať víte, co na něj pomáhá.

Příčiny vzniku vysokého tlaku

Vysoký tlak často vzniká kvůli nezdravému životnímu stylu - může jej ovlivnit obezita, kouření, stres, alkohol a nedostatek pohybu. Velký vliv na vznik hypertenze má nadměrné solení. Doporučená dávka soli, která je 5 g soli na den, bývá v Česku překračována až třikrát. Co ale přesně se na vzniku vysokého tlaku přesně podílí se přesně neví, proto je možné, že se na něm podílí více aspektů.

Nebo mohou vysoký tlak způsobovat přímo nebo nepřímo různá onemocnění, léky nebo těhotenství.

dd

Příznaky a projevy hypertenze

Ze začátku nemocný nepociťuje žádné příznaky, ve výsledku často ani neví, že má problém s hypertenzí. Cítí se dobře a tak si ani nepřipouští, že by zrovna on měl mít s ním potíže. Další příznaky se projeví až za čas, ale i tak jim mnoho lidí nepřikládá žádnou váhu, protože si říkají, že to nic není. Mezi tyto projevy patří: bolest hlavy, bušení srdce, rychlý srdeční tep, únava, nespavost, závratě či nadměrné pocení. Samozřejmostí je i vysoký krevní tlak. V tomto případě se jedná o první stádium.

V druhém stádiu se mohou objevit změny na tepnách, taktéž se zvětší srdeční komora, změní se oční pozadí. To se zjistí pomocí rentgenu, EKG a očním vyšetřením.
V třetím stádiu mohou být některé orgány již docela dost poškozeny.

Léčba vysokého tlaku

V případě, že půjdete za lékařem a on zjistí, že máte vysoký tlak, pravděpodobně vám hned předepíše léky. Tyto léky by se měly brát pravidelně každý den. Vždy záleží na tom, jaké vám předepíše léky, protože je důležité, aby byly vhodné při vašem zdravotním stavu. Někdy zvolí i více léků, záleží vždy na situaci.

Někteří lékaři nejprve zastávají názor, že je nutné s vysokým tlakem bojovat nejprve bez léků - doporučí zhubnout, nejíst mnoho soli, nepít alkohol a mít dostatek pohybu. Někteří toto berou jako doplněk k léčbě, přitom tato doporučení mohou opravdu pomoci snížit tlak.

Jak se stravovat při hypertenzi?

Pokud vás trápí vysoký krevní tlak, je nutné také dbát na svou životosprávu. Vhodné je omezit razantně solení (měli byste se naučit nesolit, nedosolovat a místo soli používat bylinky), omezit pití minerálek, nekonzumovat uzeniny, červené maso, sladké pokrmy, pamlsky, sladké nápoje a nepít alkohol. Toto jsou velmi časté babské rady, které jsou funkční a slouží i jako prevence.

Místo toho je vhodnější jíst více ryb, bílé maso, celozrnné výrobky, ovoce, zeleninu, kvalitní oleje a ořechy.

Ve výsledku byste se měli stravovat zdravě, zapomenout na tučné a slané pokrmy typu vepřo-knedlo-zelo, tlačenky, klobásy nebo na dosolování pokrmů. Taktéž je nutné při nákupu sledovat složení výrobků, vesměs všechny uzeniny, které jsou dostupné v obchodech na pultech nebo balené, obsahují velké množství soli. Sůl obsahuje i sladké pečivo, polotovary, sušenky nebo chipsy. Naučte se číst složení na obalech potravin, tam je vždy napsáno, kolik soli jednotlivá potravina obsahuje. Někdy jsou čísla opravdu vysoká. Při vaření brambor, těstovin či rýže solte vodu méně, bude stačit i poloviční množství než to, které jste dosud používali. Uvidíte, že si na to brzo zvyknete.

Jak pomáhá DASH dieta?

DASH dieta je vlastně zahrnuje výživová doporučení, která jsou obecně známá a fungující proti vysokému krevnímu tlaku, ale definuje je přesněji a omezeněji. Při této dietě se musí razantně omezit sodík, také se musí ve velkém konzumovat zelenina, ovoce, nízkotučné mléčné výrobky, celozrnné potraviny, ořechy, zdravé tuky, dietní maso a ryby. Jedná se vlastně o klasiku, ale na každý den je povoleno jen určité množství daných potravin. Nelze jíst tak, že jeden den sníte půl kila masa a pak dva týdny žádné. Ale za den opravdu omezené množství, což můžete vidět přesně tady v tabulce.

Vysoký tlak jde dobře řešit, pokud změníte své dosavadní stravování a zvyklosti, můžete si hypertenzi i vyléčit.